Indbydelse til at prøve Open Water
Kom nu frisk - vandet var d. 30 august 19 grader 
 men vi mødte ingen marsvin - måske tirsdag d. 6 september 
  
Tirsdag d. 30 august, og 6 september , 13 september og 4 oktober  2022 kl. 18.30 - 21.00
Sted: Ballehage strand ved Moesgaard. Nedgang til stranden ca. 200 m fra dyrehaven v/parkeringspladen fra trappe.  
Hop i fra badebroen og svøm ind mod Aarhus. Ved den uendelige bro har du svømmet 600m - når du har passeret hotellet har du rundet 1000 m. Og så retur??. Husk havtaske og signal farvet badehætter- der er kajakker andre svømmere!
Du kan klæde om på Ballehage ligesom der er wc''''''''er., bruser og vandhane.
 
Vi mødes ved Stranden , hvor Ramus og Flemming fra IHF Svømning står klar til at tage jer med ud i bugten.
Der vil være Instruktør fra Aarhus Havsvømning til stede, som vil være behjælpelig med alt fra sikkerhed i vandet til teknikken ved åbent vand-svømning.
Aarhus Havsvømning stiller med livredder samt udlån af våddrager og udstyr. Sammen med tilmeldingen skal I derfor oplyse højde, vægt , dame/herre . så vi udstyr klar til alle. Højde og vægt , så vi har den rigtige størrelse våddragt klar til dig 
Medbring selv badehætte.
Efter en lille time i vandet så er det lidt hygge bagefter med varm Tee og lidt at spise samt hyggelidt samvær.
Med venlig hilsen
IHF Svømning
Rasmus ( 29807764) & Flemming( 27216037)