Aqua+ Teens

Info
Aqua Tweens (ATW):  Niveau 1:  Ungdomsafdeling 
9-13 år , Aqua Tween

Fredag 16.00 til 17.00 

Det er vores ambition at  (1) AquaTweens, (2) AquaTeens  og (3)Young master  holdene kan skabe et social sammenhold mellem de unge svømmere, hvor overgangen fra svømmeskole til motionssvømning, sikres via vandaktiviteter og sammenhold før og efter træning. 

Der er ingen krav om at man deltager i alle træningstider.


Et hold for de unge 9 -13 årige efter svømmeskolen. Deltagerne er med til at bestemme dagsordenen for træningen 

Målet for holdet er at udfordre og udvikle færdigheder i vand gennem leg og øvelser, samt lære basal førstehjælp.

Holdet for børn i alderen 9-13 år, som ikke tidligere har gået til svømning eller ikke har fået lært de basale svømmeteknikker. Her kan børnene blive glade for vandet, lære de grundlæggende svømmeteknikker og få en masse god og sjov motion. 

Det er også holdet for vores øvede svømmer som ikke ønsker at træner med henblik på at blive en del af Aarhus SWIM konkurrence hold.   

Det er også holdet for lidt ældre begyndersvømmer, der er startet lidt sent med svømning , og kun ønsker at svømme en gang om ugen. 

De skal lære nye og forbedre eksisterende færdigheder inden for blandt andet stilarts svømning og livredning. 
En gang imellem, vil der være hygge efter svømning i vores klublokale.
 
11-17 år , Aqua Teen Niveau 2 ungdomsafdelingen 

Et hold for de unge 11-17 årige efter AquaTween holdene. 

Holdet er for øvede svømmere fra 11-17 år.
Hvis konkurrence svømning ikke lige er noget, er Aqua Tweens,  det rette for børn/unge, som har styr på de basale svømmeteknikker og gerne vil gå til svømning. 

Fokus er på motion og glæden ved at svømme. Alle vores unge træner  i klubben vil typisk svømme på dette hold. 

Det er klubbens ønske at holdet kan skabe et social sammenhold mellem de unge svømmere, og der vil i løbet af sæsonen blive inviteret til aktiviteter som styrker glæden ved svømning.  

Fællestræning med Youngmaster om fredagen - styre fælleskaber med alle vores unge medlemmer i denne aldersgruppe.  


De skal lære nye og forbedre eksisterende færdigheder inden for blandt andet stilarts svømning og livredning. 

En gang imellem, vil der være hygge efter svømning i vores klublokale.

 
13-18 år Young master som en en del af Aarhus SWIM  niveau 3 i ungdomsafdelingen

For dig som gerne vil svømme lidt mere banesvømning, det er stadigvæk ønsket at der skabes sociale rammer for deltagerne på holdet.  

Når man er tilmeldt dette hold , så er man velkommen til at deldage på de tilsvarende hold i Aarhus SWIM. Holdet er således også holdet for tidligere konkurrence svømmer som ønsker at forsætte med at træne sammen med kommerater fra tiden som konkurrence svømmer i Aarhus SWIM. 



Generel INFO:

Vi følger skolernes ferieplan , så hold øje med lukkedage på hjemmesiden.


 




Aquar + Tweens (JU):
Holdet er for øvede svømmere fra 10-17 år. 
Hvis konkurrence svømning ikke lige er noget, er Junior holdet det rette for børn/unge, som har styr på de basale svømmeteknikker og gerne vil gå til svømning. Fokus er på motion og glæden ved at svømme. Alle vores unge træner vil typisk svømme på dette hold. 

Det er klubbens ønske at holdet kan skabe et social sammenhold mellem de unge svømmere, og der vil i løbet af sæsonen blive inviteret til aktiviteter som styrker glæden ved svømning.  

Fællestræning med Youngmaster - styre fælleskaber med alle vores unge medlemmer i denne aldersgruppe. Det er desuden holdet for vores instruktør og hjælpeassistenter. 


Fredag kl. 16-17

Mulighed for ekstra træning  onsdag kl. 19-20 , her må også deltage svømmer fra vores øvrige AAS klubber.  


Oprykningsplan. Følger i princippet denne vej, det vigtigste er at man svømmer på hold med jævnalderen og har glæde ved svømningen. 

 Aqua Teens - > Aqua+ Tweed - > Young master -> voksenhold  


Generel INFO:

Vi følger skolernes ferieplan , så hold øje med lukkedage på hjemmesiden.

Børn fra 7 år skal klæde om i de rigtige omklædningsrum. Er man f.eks. en dreng på 7 år , skal man klæde om hos herrerne. Dette hænger naturligvis sammen med, at der også kommer andre svømmegæster i omklædning på Hasle Skole     

Som hovedregel åben når Hasle Skole er åben. 


 

 

Klik venligst her for at læse hele beskrivelsen

Aqua+ Tween61
Fredag Tid: 16:00 - 17:00
Sted: Hasle skole, 25 meter bassin
Instruktør: Anders Færch Jensen /
Holdnummer: 61
Periode: 18.08.2023 - 22.12.2023
Tilmeldte: 17/25
Pris: 750 kr.
Tilmeld